Čarovná kvapľová jaskyňa Postojna

Slovinsko Postojna

Doba pobytu: 2006. Sept. 01.  (1 dní)

0 komentár I z návštevníkov prečítalo referát celkom 8 954 ľudí. Uložené: 2010. Okt. 29. pošli známym
avatar Referát od vikiper
Minulý rok sme navštívili kvapľovú jaskyňu v meste Postojna. Bolo to niečo úžasné.
Dá sa tam dostať celkom jednoducho, na diaľnici je včas vypísané, kde je treba odbočiť a potom nás až
k cieľu navigovali tabule. Auto sa nám podarilo zaparkovať približne 300 metrov od vchodu jaskyne a to
!v bezplatnom! parkovisku, odtiaľ sme už išli pešo. Musím povedať, že ceny vstupeniek sú trošičku vysoké, ale stálo to za to.
Do jaskyne púšťajú skupiny každú hodinu. Keďže sme mali kopu času, poprechádzali sme sa aj v tej časti jaskyne, kde bolo možné vidieť aj živé zvieratá (tiež to nebolo lacné). Pre mňa to nebolo zaujímavé, veď predstavte si zvieratá žijúce v jaskyni, hm...podľa mňa to možno kľudne vynechať. Jediné voľne žijúce zviera nám ukázali aj vo veľkej jaskyni. O ňom len toľko, že nemá pigmenty a je chúďa slepé. Žije veľmi dlho a to na minimálnej potrave. Je to veľmi zaujímavé zvieratko, podobá sa jašterici ako salamander. Určite si ho vyhľadajte na Internete.
Onedlho prišla na rad naša skupina. Bolo nás tam neskutočne veľa, mladí aj starí. Keďže je v jaskyni stále len 8 stupňov Celzia, oplatí sa priniesť si aj nejaké teplé oblečenie. Ak ho nemáte zo sebou, radi vám dajú teplé vršky. Časť jaskyne, ktorú sme mohli navštíviť má 20 km. Prejsť ju celú peši by bolo veľmi vyčerpávajúce, preto ľudí prevážajú malými vláčikmi. Neviem, koľko vláčikov púšťajú naraz. Boli tam aj pomocníci, ktorí nás navigovali. Približne po 10-15 minútach jazdy s vlakom nás odklonili a zatriedili do skupín podľa toho aký jazyk sme si zvolili na sprievod (ak sa dobre pamätám, hovorili 5-6 jazykmi).
Skupiny vyrazili na cestu jedna po druhej. Potom nasledovala trištvrtehodinová prechádzka v dosť rýchlom tempe. Jaskyňa je sama o sebe fantastická! Tisíce stalagmitov v rôznych odtieňoch...veľmi sa mi to páčilo!
Aj tamojšia infraštruktúra bola profesionálna: protišmykové betónové podstavce, (jaskyňa nie je plochá), zábradlia, ochranné vybavenia, profesionálne osvetlenie (ani dedko vedľa nás opierajúci sa o palicu nemal žiadne problémy), sprievodca skupiny hovoril perfektnou angličtinou (napriek tomu že to isté už povedal minimálne päťkrát po sebe). Na konci túry vedie návštevníkov k východu vláčik. Jediné, pre mňa negatívne, bolo iba jedlo. Predpokladám, že väčšia časť skupín chodí na obed niekam inde. Nám sa podarilo najesť v mieste podobnému jedálni, kde sme dostali pizzu z mrazeného cesta (pravda je, že aj ostatné jedlá mali podobnú úroveň). No ale ostatné veci boli úplne v poriadku. Celkovo si myslím, že by bola chyba vynechať návštevu tejto jaskyne! Je to skvelý program buď z domu ako jednodňový výlet, alebo sa tu zastaviť cestou na slovinsko-chorvátsko-talianské more. Fotky bohužiaľ nemám, lebo tam bolo zakázané fotiť.
Prosíme ohodnotiť tento referát.
Komentáre:

Téma ešte neobsahuje komentár.

Na to, aby si vedel(a) napísať komentár, prihlás sa alebo zaregistruj sa, ak ešte nie si našim používateľom!
Ponúkame ešte do pozornosti

Magyar  Română  Slovenčina