Cestujeme do KL ako Kuala Lumpur

Malajzia Kuala Lumpur

Doba pobytu: 2010. Okt. 11.  (1 dní)

0 komentár I z návštevníkov prečítalo referát celkom 4 137 ľudí. Uložené: 2012. Mar. 19. pošli známym
avatar Referát od WZoli
III. časť
Cestujeme
Mnohí sa pýtajú, čo si pribaliť na cestu? Odpoveď: podľa vlastnej potreby, je to závislé od jednotlivca.
Prvá dôležitá rada je dodrzať leteckou spoločnosťou stanovenú hmotnosť kufrov. Hraničné hodnoty max. hmotnosti a rozmerov nájdeš na webovej stránke každej spoločnosti pod položkou Baggage Allowance, sú to okolo 7 kg –ov pre palubné kufre, a okolo 20-25 kg pre ostatné kufre. Pred cestovaním je užitočné si doma odmerať kufre, pretože pri prekročení maximálnych dovolených hraníc, sa platia „veľké peniaze“. Ale sa netreba naľakať, dá sa aj tomu obísť.
Dobrá rada: Keď cestujete spolu dvaja alebo viacerí, a máš štastie, tak niekto z Vás má menej vecí ako limita, tak ho jednoducho poprosíš či by si nemohol niečo preložiť do kufra tej osoby, a takto si znížiš nadbytočné kilogrami, resp. ak to nejde, ešte Ťi stále zostane jedno východisko, a to obliecť si niečo z pribalených šiat. Keď ani jedno neprospeje, tak potom zostáva to platenie. Ale najlepšie je zobrať menej vecí, keď plánuješ zakúpiť nejaké suveníry, aby si ani cestou späť neprekročil dovolené limity.
Dôležitá informácia: Nezabudni si skontrolovať stav svojho kufra ešte doma, aby ťa pri prílete na vybrané miesto nečakalo nepríjemné prekvapenie, že namiesto kufra dôjde na páse obsah tvojho kufra. Dá sa tomu predísť, keď buď doma alebo ešte pred odletom, na letisku si to dáš zabaliť do priesvitnej fólie. Na letisku ťa to vyjde okolo 5-10 eúr, ale oplatí sa!

Kufor:
Aký má byť? Predovšetkým kvalitný. Najmä ten, čo nebereme na palubu, keďže pri manipulácii na letisku s nimi zaoberajú dosť neohľaduplne. Doporučujem cestovať hlavne s takým, ktorý má zámok typu TSA, hlavne pre tých, ktorý sa chystajú niekedy aj do USA. Prečo TSA zámok? Lebo k týmto zámkom majú kľúče aj pracovníci letísk, a tak keď ho aj otvoria, zámok sa nepoškodí a môžete ho nadaľej používať. Váha jedného kufra sa pohybuje okolo 4-6 kg-ov. Ako palubný kufor si môžeme zvoliť aj menej kvalitný, keďže ono budeme mať stále pri sebe, oplatí sa aj tento uzamknúť, no nepotrebujete TSA zámok.
Dobrá rada: Keď sa ti niečo stane s kufrom, máš nárok na odškodnenie od leteckej spoločnosti. Predajca kufrov na kvalitnejšie kufre dáva aj 5 ročnú záruku, čo je celosvetová záruka, a znamená, že keď sa kufor poškodí počas cesty, tak to opravia, resp. dostaneš nový, za poškodený. Možno sa oplatí porozmýšlať nad kúpou možno o čosi drahšieho, ale kvalitnejšieho kufra.
Ale počas našich cestovaní sme sa už stretli so všelijakými spôsobmi balenia, ako napríklad veci zabalené do debničiek na prepravu banánov, a previazané stuhou, previazané kartónové krabice, takže výber je na Tebe. Platí ale, že niekedy je menej viac. Skôr odporúčam menej praktických viec, ako veľa nezbytočných. Keďže Kuala Lumpur má jedinečnú klímu, tam počas celého roka je viac-menej rovnaké počasie, dážď síce skoro každý deň prší, ale sú to iba prehánky, ktoré trvajú nejakých 20 minút, a potom zase svieti slniečko. Dáždnik alebo pršíplášť nie je problém zakúpiť si tam za pár ringgitov. Keďže je tam veľa čistiarní šiat, a aj verejných práčovní, neoplatí si zabaliť veľa šiat, a taktiež je tam čínska štrť, kde si človek všetko nájde čo potrebuje.
Čo ale odporúčam si nezabudnúť pribaliť je sveter, alebo tenký pulóver s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, a pre ženy šatku na prekrytie pliec. Tieto veci sa zídu pri cestovaní taxíkom alebo metrom (klimatizácie sú nastavené na 18-22 °C, a vonkajšia teplota je cca. 30-32 °C) a pri návštevách mešít. Pri zastávke MASJID JAMEK je jedno z najkrajších mešít, čo jednoducho je nutné vidieť, aj zastávka je pomenovaná po tejto mešite. Návštevné hodiny sú od 8-13 hod predpoludní a 14,30-18 hod popoludní. Pri vstupe do mešity sa predávajú šatky, takže aj tí návštevníci môžu vôjsť, ktorý sem prídu „nepripravení“. Ale podrobnejšie o tom budem písať neskôr...
pridané referáty od WZoli:
Ďaľšie pridané referáty:
Prosíme ohodnotiť tento referát.
Komentáre:

Téma ešte neobsahuje komentár.

Na to, aby si vedel(a) napísať komentár, prihlás sa alebo zaregistruj sa, ak ešte nie si našim používateľom!
Ponúkame ešte do pozornosti

Magyar  Română  Slovenčina